خرید و قیمت دیگ آبگرم از بخارشعله

دیگ های آبگرم مصارف زیادی در سیستم های گرمایشی ساختمان ها ، صنایع و … دارند. بطور کلی دیگ آبگرم دستگاهی است که با استفاده از شعله مشعل وظیفه تامین آبگرم مورد نیاز سیستم های گرمایشی مانند فن کوئل ها، شوفاژها، آبگرم مورد نیاز در استخر و … را به عهده دارد.

بویلر آب گرم، نام دیگر دیگ آبگرم است. دیگ آب گرم یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم‌های گرمایشی به شمار می‌رود که در موتورخانه‌ها قرار می‌گیرد. انواع دیگ آب گرم در صنعت به کار گرفته می‌شوند تا بخشی از نیاز عمده نیروگاه‌های حرارتی را برطرف کنند. در حالت عادی نیز این دست از تجهیزات گرمایشی را می‌توان در مناطق مسکونی استفاده کرد. در این شرایط، تنها از حرارت بخار آب استفاده می‌شود. به طوری که از طریق روش‌های انتقال گرما، مقداری انرژی به هوای خانه انتقال پیدا می‌کند و هوای خانه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

دیگ آب گرم چیست؟

شکل ظاهری دیگ آبگرم به صورت استوانه‌ای است. چندین لوله درون این استوانه قرار دارند که آب گرم در آن‌ها جریان دارد. در حقیقت، گرمایی که در اثر کارکرد دیگ آب گرم به وجود می‌آید، به آب داخل این لوله‌ها انتقال پیدا می‌کند و در پی آن، آب گرم درون این استوانه به گردش در خواهد آمد. در صورتی که این گردش آب گرم به اتمام برسد، مقداری آب سرد خواهیم داشت که گرمای خود را در اثر گردش از دست داده است.

کاربرد دیگ آبگرم چیست و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

کوره، مشعل، لوله آتشخوار، درب‌های جلو و عقب، دریچه بازدید، تابلو برق، مانومتر، ترموتور، ترموستات، شیر اطمینان، منبع دوجداره و منبع انبساط از اجزای تشکیل دهنده دستگاه دیگ آب گرم به شمار می‌روند. وجود منبع دوجداره در دیگ آب گرم به منظور جلوگیری از انتقال گرما به اطراف است. به صورتی که بعد از گرم شدن آب داخل این دستگاه، مقدار از گرما به محیط خارج انتقال پیدا نمی‌کند.

به طور معمول، دیگ آب گرم برای تاسیسات ساختمانی و سیستم گرمایش مرکزی به منظور فراهم کردن گرمای مورد نیاز محیط استفاده می‌شود. زمانی که دیگ آب گرم در سیستم گرمایش مرکزی قرار می‌گیرد، می‌تواند گرما و انرژی مورد نیاز برای رادیاتورها و فن کوئل‌های موجود در ساختمان فراهم کند.

یک نمونه دیگر از موارد مصرف دیگ آب گرم، استفاده از آن‌ها در استخر و پارک‌های آبی است؛ چرا که دیگ آب گرم موجب تامین مداوم انرژی گرمایی برای افزایش دمای مقدار زیادی آب است. از نظر اقتصادی هم خرید دیگ آب گرم برای گرم نگهداشتن حجم زیادی آب در مدت طولانی، کاربردی است. صنایع غذایی و پتروشیمی از جمله صنایع دیگری هستند که از دیگ آب گرم استفاده می‌کنند.

به طور کلی، اجزای تشکیل دهنده دیگ آب گرم به همین صورت است. برای مثال، کوره همان محلی است که هوا با منبع سوخت تلفیق می‌شود و به موجب آن می‌سوزد. در ادامه، گازهای داغ حاصل از سوختن هوا با منبع سوخت از لوله‌های آتشی عبور می‌کنند. در انتخاب این نوع لوله‌ها دقت زیادی می‌شود؛ چرا که ممکن است ظرفیت لوله بخار برای انتقال گازهای بوجود آمده، مناسب نباشد.

انواع دیگ آبگرم

عمدتا دیگ های آبگرم از لحاظ جنس ساخت بدنه و نوع کارکرد مطابق با این جنس به دو دسته اصلی تقسیم می شوند.

به بیانی ساده، دیگ آب گرم یک دستگاه گرمایشی است که آب گرم در آن گردش می‌کند. دیگ آب گرم را می‌توان براساس کارکرد و جنس بدنه آن‌ها تقسیم‌بندی کرد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم تا با آگاهی کامل بتوانید بهترین تجربه خرید را از ونداد تجهیز داشته باشید.

دیگ فولادی

بطور کلی دیگ های فولادی با داشتن ظرفیت های حرارتی بالا، توانایی قیمت دیگ آبگرم  تامین آبگرم مصرفی و ذخیره آن را در حجم زیاد دارند از این رو بیشترین کاربرد این دیگ ها در بیمارستان ها، ویلاهای بزرگ، ساختمان های اداری و تجاری و …. می باشد. عمدتا در عملیات تولید دیگ های فولادی برای ساخت محفظه احتراق از آلیاژ فولاد و برای ساخت تیوب ها و لوله های دیگ از لوله های آتش خوار استفاده می شود. دیگ های فولادی از لحاظ ابعاد ، ظرفیت و فشار کاری به دو دسته واتر تیوپ و فایر تیوپ تقسیم می شوند.

ساختار دیگ آب گرم فولادی ساده است. همانطور که مشخص است، جنس دیگ آب گرم فولادی از فولاد است. این نوع دیگ آب گرم در مقایسه با نوع چدنی آن، طول عمر بیشتری دارد. همچنین، راندمان دیگ آب گرم فولادی در طی زمان افت نمی‌کند.

دیگ فولادی واتر تیوپ (لوله آبی)

در این نوع دیگ های فولادی آب در داخل لوله ها جریان دارد و حرارت مشعل فضای اصلی دیگ را اشغال کرده و در اثر آن گازهای داغ از اطراف لوله ها عبور می کند و در نتیجه آب داخل لوله ها گرم می شود. ساخت دیگ فولادی واتر تیوب در نیروگاه ها و در دمای 550 درجه سانتی گراد و فشار 100 بار بخار انجام می گیرد از این رو این بویلرهای فولادی برای کارکرد در دما و فشار بسیار بالا ساخته شده اند.

دیگ فولادی فایر تیوب (لوله آتشی)

در دیگ های فایرتیوپ فشار ساخت اولیه تا 30 بار بخار کاسته می شود و همچنین این دیگ ها دارای لوله های فولادی بلند هستند که دود حاصل از احتراق و جریان شعله ی مشعل با عبور از درون لوله های این لوله های فولادی گرمای خود را به آب انتقال می دهند.

دیگ فولادی

یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دیگ فولادی آبگرم در ایران شرکت آذران صنعت امرتات می باشد که در سال های اخیر توانسته است با ساخت دیگ فولادی کالور با تکنولوژی بسیار پیشرفته و مطابق با آخرین استاندارد های بین المللی محصول با کیفیتی را به بازار عرضه کند.

دیگ چدنی

بر خلاف اینکه راندمان جذب انرژی حرارتی و فشار کاری در دیگ های فولادی بالاتر از دیگ های چدنی می باشد اما معمولا استفاده از دیگ های چدنی بسیار رایج تر است زیرا در دیگ های چدنی هنگام بروز هرگونه مشکل و نقص فنی ، با توجه به داشتن پره های قابل تفکیک ، به راحتی می توان آن را برطرف کرد مثلا زمانیکه یکی از پره ها سوراخ شد می توان با تعویض آن پره نقص به وجود آمده را برطرف کرد.

دیگ چدنی

دیگ چدنی شوفاژکار از پرفروشترین دیگ های چدنی موجود در بازار ایران می باشند که در سایزهای مختلف و با تعداد پره های متفاوت تولید شده و به بازار عرضه می شوند.

دیگ آب گرم تک پاس

طرز کار دیگ آب گرم تک پاس به صورتی است که تنها هوای گرم را در یک مرحله طی می‌کند، سپس وارد دودکش می‌شود. با توجه به طرز کاری که دیگ‌های آب گرم تک پاس دارند، کمتر تولید می‌شوند. به همین خاطر طرفداران چندان زیادی ندارند.

دیگ آب گرم دو پاس

آب گرم در دیگ آب گرم دو پاس به صورت دو مرحله به چرخش در خواهد آمد. علاوه براین، محل قرارگیری دودکش در دیگ آب گرم دو پاس در جای مشعل و مقابل دودکش قرار دارد.

دیگ آب گرم کوره برگشتی

دیگ آب گرم کوره برگشتی نسبت به دو نوع قبلی متفاوت است. به صورتی که گاز گرم حاصل از احتراق به سمت جلوی دیگ آب گرم می‌رود و سپس از بخش جلویی به بخش عقبی باز می‌گردد. در مرحله آخر، هوای گرم مقدار زیادی از گرمای خود را از دست می‌دهد و از بخش دودکش خارج می‌شود.

به طور معمول، مقدار هوای گرم در دیگ آب گرم کوره برگشتی چندین بار گردش دارد. همین موضوع باعث شده تا راندمان دیگ آب گرم کوره برگشتی بیشتر از سایرین باشد.

دیگ آب گرم سه پاس

هوای گرم در دیگ آب گرم سه پاس به طور سه بار در مسیر گردش پیدا می‌کند و در مرحله آخر، از دودکش خارج می‌شود. دیگ آب گرم سه پاس در مقایسه با دیگ آب گرم کوره برگشتی، راندمان بیشتری دارد. این موضوع را می‌توان از دمای پایین دودکش و هوای خروجی آن دریافت.

با توجه به مزایایی که برای دیگ آب گرم سه پاس گفتیم، این نوع از وسایل گرمایشی راندمان بیشتری دارند.

دیگ آب گرم عقب تر

نام دیگر دیگ آب گرم پشت خیس، دیگ عقب تر است. همانطور که از نام این دیگ آب مشخص است، بخش خیش آن در قسمت انتهایی دستگاه دیگ آب قرار دارد. این در حالی است که قسمت خشک دیگ آب گرم در بخش انتهایی آن قرار دارد. این بخش از سیمان یا آجر نسوز ساخته شده است که هیچ گونه گرما و رطوبتی را از خود منتقل نمی‌کند.

دیگ آب گرم چگونه کار می‌کند؟

فرآیند تولید آب گرم همانند فرآیند تولید بخار آب است. آتش درون لوله‌های دستگاه قرار دارد و آب نیز در اطراف لوله‌ها در جریان است. زمانی که مشعل دستگاه را روشن می‌کنید، آتش درون لوله‌ها روشن خواهد شد و به موجب آن، دمای آب افزایش خواهد یافت. زمانی که مقدار زیادی از آب گرم بخار شد، سنسورهای داخل دستگاه شروع به وارد کردن مقدار زیادی آب خواهند شد.

مسیر رفت و برگشتی آب گرم به مدل و نوع دستگاه بستگی دارد. اگر از نوع تک پاس باشد، مسیر گردش گاز داغ تنها به یک صورت خواهد بود.

مزایای دیگ آب گرم

مزایا و معایب دیگ آب گرم به جنس بدنه این دستگاه بستگی دارد. برای مثال، دیگ آب گرم چدنی نسبت به سایر انواع این دستگاه‌ها، مزیت‌های بیشتری دارد.

دیگ آب گرم چدنی نسبت به نفوذ رطوبت هوا، مقاومت زیادی دارد.

دیگ آب گرم چدنی از لحاظ حمل و نقل برای دارندگان آن، مناسب است.

اگر پره دیگ آب گرم چدنی شکسته شود، پره نو را به راحتی می‌توانید تعویض کنید.

قیمت دیگ آب گرم چدنی نسبت به سایر انواع، کمتر است.

راندمان دیگ آب گرم سه پاس نسبت به سایر انواع، بیشتر است.

احتمال سوراخ شدن دیگ آب گرم بسیار کم است.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s